Święto 8. Grudziądzkiego batalionu Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego.

   Dnia 13 maja 2011 roku 8. Grudziądzki  batalion Walki Radioelektronicznej im. gen.Zygmunta Podhorskiego po raz szósty obchodził swoje święto. Program obchodów obejmował szereg przedsięwzięć, a punktem centralnym była uroczysta zbiórka batalionu.

                                                      

Msza św. w kościele garnizonowym.

   Rano, w kościele garnizonowym została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy i pracowników batalionu. Mszę celebrował ks.ppłk Piotr Gibasiewicz, kapelan Garnizonu Grudziądz.
   W godzinach przedpołudniowych rozegrano wielobój "Janosika", z udziałem zespołów służb mundurowych z regionu grudziądzkiego. Wystartowały 3 zespoły reprezentujące Grudziądz: z 1.Ośrodka Szkolenia Kierowców,  Komendy Miejskiej Policji i 8.bWRE oraz z 4. pchem z Brodnicy. Zmagania wygrała drużyna z Brodnicy, na drugim miejscu uplasowali się gospodarze, a kolejne miejsca zajęły drużyny z 1. OSK i KMP z Grudziądza. Równolegle, na terenie kompleksu koszarowego realizowano "Dzień otwartych koszar", na który przybyły zorganizowane grupy ze szkół podstawowych i gimnazjalnych regionu.



Prezentacja historycznego sprzętu.

    Uroczystą zbiórkę batalionu uświetniła Orkiestra Garnizonu Toruń, dając koncert okolicznościowy. Oprócz etatowych pododdziałów batalionu, na zbiórkę przybyli harcerza Chorągwi Grudziądzkiej, Strzelcy z Grudziądza, oraz Honorowy Szwadron im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich z Gdańska. W uroczystościach brały także udział poczty sztandarowe z III Liceum Ogólnokształcącego  im. Jana Pawła II w Grudziądzu i z Zespołu Szkół z Wronia.

                      
   
             Batalion na uroczystej zbiórce
.          Warta szwadronu im. 18. Pułku Ułanów przy obelisku.

W czasie uroczystości wręczono odznaki "Zasłużony żołnierz RP", które otrzymali: kpt. D. Kraszewski oraz mł. chor. sztab. J. Barwiński. Odznaki wręczał gen. bryg. Marek Olbrycht, Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 Sztaby Generalnego WP. Wręczono także odznaki jednostki przyznane przez Kapitułę Odznaki Pamiątkowej. Ponadto ppłk Zbigniew Nowak, dowódca 8.bWRE wręczył kadrze jednostki i pracownikom  wojska nagrody, listy gratulacyjne i okolicznościowe ryngrafy.
Goście uroczystości otrzymali okolicznościowe pamiątki, a także od Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej unikatową monografię o CWK, jaką jest "Kawaleryjska Alma Mater w Grudziądzu 1920 -1939".



Jolanta Parol, wnuczka gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego otrzymuje od ppłk. Zbigniewa Nowaka okolicznościowy upominek - miniaturę sztandaru jednostki.

W obchodach święta jednostki w historycznych koszarach im.  Księcia  Józefa Poniatowskiego  brali udział wszyscy merytoryczni przełożeni batalionu. Ze Sztabu Generalnego WP wraz z gen. bryg. Markiem Olbrychtem przybył płk Krzysztof Prostacki, Szef Oddziału WE P2; Dowództwo Wojsk Lądowych na uroczystości reprezentowali: płk Andrzej Niekrasz, Szef Zarządu Rozpoznania i WE G2 oraz płk Maciej Miszkurka, Szef Oddziału WE i Działań Psychologicznych. Do Grudziądza na uroczystości przybyły z Londynu: Anna Bobińska - Suzuki, Jolanta Parol i Maja Suchcitz, wnuczki gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego, Patrona batalionu, które już kolejny raz zaszczycają swoją obecnością obchody święta jednostki.  Nie zabrakło także władz samorządowych Grudziądza z Robertem Malinowskim, prezydentem miasta, dowódców jednostek wojskowych Garnizonu Grudziądz, przedstawicieli samorządów okolicznych gmin i miast,  komendantów służb mundurowych miasta i regionu, dyrektorów instytucji i szkół, słowem - przyjaciół tej znamienitej jednostki WP.

                   
 
  W imieniu rodziny Patrona, życzenia i gratulacje        Jolanta Parol i gen. bryg. Marek Olbrycht. 
      składa Maja Suchcitz. Z lewej Anna Bobińska
          - Suzuki,
z prawej Jolanta Parol.

Pani Maja Suchcitz w swoim wystąpieniu powiedziała:
   "Stało się piękną tradycją Waszej Jednostki, że zapraszacie nas, wnuków Waszego Patrona na doroczne Święto Batalionu. Jest to dla nas nie tylko wielki zaszczyt i zobowiązanie, ale przede wszystkim przyjemność - być tutaj z Wami, w tym uroczystym dniu.
    Kiedy moich Rodziców pytano skąd są - odpowiadali, że z rodzin wojskowych - nasz Dziadek ze strony ojca również był zawodowym oficerem, lecz nie kawalerii, a lotnictwa. Wszyscy wiedzieli, co to znaczy być z rodziny wojskowej - przenosiny z garnizonu do garnizonu, a zawsze sercem z jednostką, w której się służyło. I dlatego przyjeżdżamy co roku - do naszego Grudziądza - nie tylko dawnego wieloletniego garnizonu naszego Dziadka, a Waszego Patrona, lecz do Was - spadkobierców tych dawnych wojaków minionej Rzeczypospolitej; do Was - naszej obecnej  rodziny wojskowej.
    8. Grudziądzki Batalion Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego  nich żyje!"

  Po zbiórce batalionu uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym absolwentów Centrum Wyszkolenia Kawalerii, który postawiono z okazji I Zjazdu Kawalerzystów II RP w 1989 roku. To tutaj, w historycznych koszarach im. Księcia Józefa Poniatowskiego od 1974 roku stacjonuje jednostka wojskowa 1109.
    Goście obchodów święta batalionu mieli okazję obejrzenia zbiorów w sali tradycji, zarówno części historycznej, jak i współczesnej.

                      
                   
   W sali tradycji. Od lewej: gen. bryg. M. Olbrycht, ppłk Z.Nowak, płk.K.Prostacki i K. Skowrońska.      

   W czasie uroczystych obchodów święta batalionu, ppłk Zbigniew Nowak, dowódca 8.bWRE podpisał porozumienia o wzajemnej pomocy i współpracy z: Fundacją na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II, Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu, z Zespołem Szkół z Wronia i Klubem Kawaleryjskim im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Gdańsku.

                                               

                               Porozumieniu podpisuje ppłk Zbigniew Nowak i Karola Skowrońska.                             

   Podczas święta batalionu była znakomita okazja do spotkania młodzieży szkolnej z wnuczkami Patrona i wysłuchania prelekcji o kawaleryjskich tradycjach Grudziądza, którą wygłosiła K. Skowrońska, Przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.
   Mino, iż święto batalionu odbywało się w piątek i to 13 maja - wszystko świetnie się udało, a zwieńczeniem pięknych obchodów była "rodzinna fotografia".



Uczestnicy święta 8. Grudziądzkiego batalionu Walki Radioelektronicznej
im. gen. bryg. Z. Podhorskiego w pięknej majowej scenerii.


Tekst napisał kpt. D. Kraszewski
Fotografie wykonali: chor. L. Librant i st. sierż. M. Wiśniewski
                                         
Autor: Karola Skowrońska