KATYŃ - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA "Dąb Pamięci" - poświęcony płk. dypl. Konstantemu Druckiemu - Lubeckiemu.

26 marca 2010 r. w Wałdowie Szlacheckim, gmina Grudziądz, odbyła się niezwykle podniosła uroczystość. W ramach ogólnopolskiego programu "Katyń - Ocalić Od Zapomnienia", objętego honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego posadzono, przy kaplicy pw. Ojca Pio "Dąb Pamięci" i odsłonięto obelisk poświęcony płk. dypl. Konstantemu Druckiemu- Lubeckiemu,  zamordowanemu przez NKWD w Bykowni k. Kijowa  w 1940 roku.  

                          
                      Dąb posadził ks. kanonik Jerzy Pawłowski
                w obecności dr. Szkoły Krzysztofa Sulerzyckiego
                              i uczennicy Karoliny Lewandowskiej
              


                                 
Pani Teresa Dangel odsłania obelisk  w obecności Karoli Skowrońskiej  z  Fundacji
i Renaty Wardeckiej ze Stowarzyszenia "Parafiada"                                                         

                                                         
                     Wzruszona Teresa Dangel dziękuje                            
za pamięć o Jej Ojcu
      
                     
Inicjatorami tej uroczystości byli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Broniewskiego "Orszy". Niezwykłym gościem była córka Pułkownika Pani Teresa Dangel. Pani Dangel jest rodowitą Grudziądzanką, przyjeżdża do Grudziądza na Zjazdy Kawalerzystów II RP,  a   od 1991 roku jest członkiem Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.
Po uroczystościach przy kaplicy wielka procesja przeszła "Katyńską Drogę Krzyżową" do pobliskiego Sarnowa, gdzie w kościele parafialnym odprawiono Mszę Św. z udziałem Kompanii Honorowej 1 Ośrodka Szkolenia Kierowców z Grudziądza i wysłuchano koncertu pieśni pasyjnych w wykonaniu Chóru Tibi Mariae pod dyr. Małgorzaty Gołuńskiej - Michny.

Płk dyl. Konstanty Drucki - Lubecki był oficerem Polskiej Kawalerii, Kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari, wykładowcą i dyrektorem nauk Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, dowódcą elitarnego 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim, bohaterskim dowódcą Wileńskiej Brygady Kawalerii w kampanii 1939 roku. Zamordowany został w Bykowni k. Kijowa.

Więcej informacji i serwis fotograficzny na stronach Zespołu Szkół w Wałdowie: www.orsza.nazwa.pl  
              

Autor: Jarosław Boryń